Nie znacie się na Funduszach Europejskich, ale potrzebujecie dofinansowania? Jest darmowa pomoc!
Choć Fundusze Europejskie są właściwie dla wszystkich, to czasami naprawdę trudno się w nich połapać. Nie wszyscy mają przecież wykształcenie prawnicze, no i raczej nikt hobbystycznie nie wypełnia wniosków o dofinansowanie.
Ale nie ma powodów do paniki! Nawet jeśli nie znacie się na Funduszach, możecie z nich skorzystać. Wszystkie Wasze wątpliwości rozwieją eksperci pracujący w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich, czyli po prostu PIFE. Czy do tej pory wiedzieliście, że takie punkty w ogóle istnieją?
Czym są PIFE?
Jak wskazuje sama nazwa, PIFE to miejsca, w których można dostać informacje o Funduszach Europejskich. I to nie tylko o dofinansowaniach, ale i np. bardzo atrakcyjnych pożyczkach (udzielanych na o wiele lepszych warunkach niż w banku!). Co najważniejsze, pomoc, którą oferują pracownicy punktów, jest całkowicie darmowa.
Jest chyba tylko jedna rzecz, w której eksperci z PIFE Wam nie pomogą – nie wypełnią za Was wniosku o wsparcie. Dlaczego? Każda pomoc z Funduszy Europejskich przyznawana jest na zasadzie konkursu. Wy jesteście jego uczestnikiem, a instytucja funduszowa członkiem jury. Jeśli więc nasi eksperci wypełniliby za Was wniosek, to tak, jakby Was faworyzowali. A wszyscy muszą mieć równe szanse.
W czym pomogą eksperci?
Skoro nie wypełniają wniosków, to w czym pomagają? Przede wszystkim powiedzą Wam, jakie wsparcie z Funduszy Europejskich możecie dostać. Potrzebujecie pieniędzy na rozwój firmy? A może bardziej interesują Was kursy i szkolenia? A może jeszcze coś innego, ale nawet nie wiecie, czy Wasz pomysł może być zrealizowany lub dofinansowany? W PIFE znajdziecie odpowiedzi.
Ale to nie wszystko! Nasi eksperci wyjaśnią Wam, jak wygląda cała droga starania się o wsparcie – jakie dokumenty przygotować, jak samemu poprawnie wypełnić wniosek, z kim i kiedy się kontaktować, jakie są zasady korzystania z pomocy i jak się potem z niej rozliczyć.
Dlaczego warto zapytać w PIFE?
Rodzajów wsparcia z Funduszy Europejskich jest naprawdę mnóstwo. W dodatku w zależności od potrzeb mieszkańców danego regionu Polski możliwości są różne. Dlatego też w pierwszej kolejności warto zwrócić się do najbliższego Wam punktu.
To o tyle ważne, że w konkretnym PIFE pracują ludzie dobrze znający Wasz region, a więc także wszystkie dostępne w danym czasie rodzaje wsparcia. Właśnie dlatego najlepiej, jeśli skontaktujecie z punktem w regionie, w którym mieszkacie czy też prowadzicie lub chcecie prowadzić firmę itd.
Warto zaznaczyć, że PIFE organizują też bezpłatne spotkania informacyjne i szkolenia. Możecie się o nich dowiedzieć, na bieżąco przeglądając informacje, które publikujemy w zakładce Szkolenia i konferencje.
Jak skontaktować się z PIFE?
Punkty znajdują się w całej Polsce. Najłatwiej znaleźć je, korzystając ze specjalnie przygotowanej wyszukiwarki. Wyszukiwarka wskaże Wam nie tylko adres danego punktu, ale i jego godziny otwarcia. Jeśli nie chcecie jechać do punktu albo nie ma go w Waszej miejscowości, żaden problem! Ze wszystkimi swoimi pytaniami możecie zadzwonić albo napisać maila. Numery telefonów oraz adresy elektroniczne do ekspertów również znajdziecie w wyszukiwarce.
Dodatkowo, dla osób z niepełnosprawnością ruchową, a także dla przedsiębiorców lub organizacji pozarządowych i samorządów, jest możliwość indywidualnego spotkania w uzgodnionym wcześniej miejscu. Jak coś takiego zorganizować? O tym również opowiedzą Wam eksperci z PIFE.
Najczęściej zadawane pytania
Zanim skorzystasz z usług Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, zobacz, czy podobne pytanie już się nie pojawiło. Sprawdź najczęściej zadawane pytania (FAQ).
Funkcjonowanie sieci punktów
Chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących funkcjonowania PIFE? Zapoznaj się ze Standardami funkcjonowania sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich (PDF 198 KB)
Punktami Informacyjnymi zajmuje się Departament Promocji Funduszy Europejskich w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.
Podziel się z nami swoją opinią
Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, wyślijcie je na adres: monitoringpunktow@miir.gov.pl
Skorzystaj z pomocy naszych konsultantów
10 lat sieci PIFE
* * *
Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich są współfinansowane ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.
Przejdź do wyszukiwarki punktów